Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: هرانا تعداد بازدید:   1760 زمان ثبت:   12:55:55 1396-04-15
آرش شعاع شرق خبرنگار گیلانی محکوم به حبس و شلاق به دادگاه تجدیدنظر می رود
به گزارش بازداشت به نقل از هرانا آرش شعاع شرق، خبرنگار ۲۴ ساله گیلانی، به شلاق و حبس محکوم شده است. آقای شعاع شرق که مسئولیت سایت «گیلان نو» را به عهده دارد با شکایت «دادستان رشت، شکایت نماینده رشت در مجلس، یکی از مدیران کل استانداری گیلان و شهرداری رشت» طی جلسات جداگانه محاکمه و به ۳ماه حبس تعلیقی، ۴۷ضربه شلاق، ۱۹میلیون ریال جریمه و ممنوعیت از فعالیت رسانه ای محکوم شده است. این فعال مطبوعاتی بزودی در دادگاه تجدیدنظر خود حاضر خواهد شد.

آرش شعاع شرق خبرنگار گیلانی طی چند پرونده به ۳ماه حبس تعلیقی، ۴۷ضربه شلاق، ۱۹میلیون ریال جریمه و ممنوعیت از فعالیت رسانه ای محکوم شد. در پی اعتراض به آرای صادره، پرونده های این خبرنگار با توجه به اشتراکات با هم ادغام شدند و جلسه تجدیدنظر وی، یکم مردادماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

اتهامات این خبرنگار گیلانی، توهین، افترا، نشراکاذیب، انتشار اسناد دولتی، انتشار اسرار دیگران بدون رضایت و تشویش اذهان عمومی عنوان شده است.
یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر گفت: “آقای شعاع شرق در تعدادی پرونده از ۸ پرونده ای که برای وی مفتوح شده، تبرئه شده است. با این حال با توجه به اشتراکات، سایر پرونده های در دست بررسی، در یک پرونده تجمیع شد و دادگاه تجدید نیز وی مردادماه برگزار خواهد شد”.

تارخچه اجمالی و عناوین شکایتی مطروحه علیه این روزنامه نگار گیلانی عبارت است از:
– دادستان این شهر به همراه یکی از نماینده مجلس رشت در یک شکایت مشترک و مدیرکل سابق کتابخانه‌های استان گیلان در شکایتی جداگانه از این روزنامه نگار گیلانی او را به حبس و شلاق محکوم کردند.
– شهردار سابق رشت دو مورد شکایت جداگانه بخاطر انتشار چند خبر انتقادی از جمله انتشار لیست و اسناد پاداش ۹۵۰میلیون تومانی شب عید از ایشان داشت که به تبرئه این روزنامه نگار در تمام مراحل دادرسی منتهی شد.
– یک مورد شکایت توسط رئیس حراست شهرداری رشت بخاطر انتشار عمومی قرارداد مشاوره ماهیانه ۴میلیون تومانی اش صورت گرفت که آن نیز به تبرئه آقای شعاع شرق منتهی شد.
– از سوی دیگر این خبرنگار از بابت پرونده شکایت رئیس روابط عمومی شهرداری به پرداخت ۱میلیون۴۰۰ هزارتومان جزای نقدی درحق دولت که به مدت ۲سال تعلیق شده است محکوم شد.
– هشتمین پرونده این شهروند گیلانی مربوط به شکایت مدیرعامل سازمان آرامستانهای این استان است که حکم ۵۰۰هزارتومان جریمه نقدی برای آقای شعاع شرق صادر شده در آن.

در پرونده های هفتم و هشتم دادگاههای تجدید نظر برگزار و حکم قطعی شده است برای همین آقای شعاع شرق صرفا با تجمیع پرونده های دیگر که در آن به زندان و شلاق محکوم شده است به دادگاه تجدیدنظر می رود.

جلسه تجدیدنظر این خبرنگار گیلانی، یکم مردادماه ۱۳۹۶، برگزار خواهد شد. با در نظر گرفتن تجمیع پروندها و اعتراض آقای شعاع شرق به آرای صادره، احتمال می رود که احکام صادره در دادگاه بدوی، مشمول ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی قرار گیرند و حکم ۴۰ ضربه شلاق تعلیقی مربوط به پرونده ای که شاکی آن نماینده رشت درمجلس است، قابلیت اجرایی پیدا کند”.
در یکی از پرونده های آرش شعاع شرق، در ۲۲بهمن ماه ۱۳۹۵، نماینده رشت درمجلس که شاکی اصلی پرونده بود ادعا کرد که رضایت خواهد داد. اما تا اسفندماه ۱۳۹۵ و فروردین ۱۳۹۶چند مرحله از شعبه ۲ اجرای احکام برای آقای شعاع شرق ابلاغ آمد و در پی مراجعه به شعبه مربوطه باخبر شد؛ هیچ گونه رضایتی از سوی شاکی در پرونده ثبت نگردیده است. اما غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس هم‌چنان مدعی است که رضایت خود را از طریق وکیل اش اعلام کرده است.”

گفتنی است، طی دادنامه صادره از دادگستری گیلان، کلیه حسابهای بانکی شعاع شرق بسته شده است که علت این کار کماکان نامعلوم است.

لازم به یادآوری است، آرش شعاع شرق با شکایت مدیرکل سابق کتابخانه‌های استان گیلان و با اتهامات «نشر اکاذیب از طریق درج خبر» و «انتشار عکس شاکی در وبسایت»، توسط رئیس شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری دو شهرستان رشت به ۷ ضربه شلاق و سه ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

یک منبع آگاه از این پرونده، دراین‌باره توضیح داد: “شاکی این پرونده که مدیرکل سابق کتابخانه‌های استان گیلان است، خواهرزاده نماینده رشت در مجلس بوده و این شکایت و پرونده مربوط به سال ۹۴ است.”
لازم به یادآوری است، سال گذشته، مصطفی براری و آرش شعاع شرق، مسئولان دو سایت «گیلان نوین» و «گیلان نو» در دادگاه کیفری شهرستان رشت، با شکایت نماینده مردم این شهر در مجلس، به اتهامات «نشر اکاذیب» و «انتشار نشریه بدون پروانه»، به ترتیب به ۱۱۴ و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بودندکه این حکم «با فشار رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری» در دادگاه تجدیدنظر به حالت تعلیق در آمد.

آرش شعاع شرق، از روزنامه نگاران گیلانی است که فعالیت رسانه ای خود را از سال ۱۳۸۶ به عنوان خبرنگار، عضو تحریریه و سردبیری با روزنامه های محلی، سایت های خبری و سپس نشریات سراسری آغاز کرد، به دلیل فعالیت های مطبوعاتی خود پیش از این نیز سابقه چندین بازداشت که عمدتا بر پایه شکایت مسئولین شهر رشت بوده است، را دارد؛ در سال ۱۳۸۸ به مدت سه روز، در فروردین ماه سال ۱۳۹۰ دو روز و آخرین بار سال ۱۳۹۴ با شکایت شهرداری رشت به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه ۲۰۰میلیونی به مدت ۴ روز بازداشت بوده است.

این خبرنگار گیلانی که در سال ۱۳۹۳ با شکایت دادستان رشت به اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان حکومتی و بزرگنمایی مشکلات کشور محاکمه و پس از پنج مرحله بازجویی و بازپرسی با قید وثیقه صدمیلیونی آزاد و نهایتآ در شبعه اول دادگاه انقلاب گیلان از سوی قاضی درویش گفتار تبرئه شد.

بهمن ماه سال گذشته، در پی صدور حکم شلاق این فعال رسانه ای اعتراض فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، انجمن صنفی روزنامه تهران، کانون مدافعان حقوق بشر و انجمن حمایت از روزنامه نگاران آفریقا_سودان را به همراه داشت.

حکم شلاق ازجمله مواردی است که کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا آن را از مجازات‌های غیر‌انسانی، موهن و ممنوع کرده است.

لازم به یادآوری است، طی یک سال گذشته، در شش مورد حکم شلاق برای قعالان رسانه ای در شهرستان های ایران صادر شده است؛ حکم ۴۴ ضربه شلاق برای محمدرضافتحی، ۴۰ ضربه شلاق برای حسین موحدی، ۱۱۴ ضربه شلاق برای مصطفی براری، ۴۰ ضربه شلاق برای مدیرشاهرودنیوز و ۴۷ ضربه شلاق طی دو پرونده جداگانه برای آرش شعاع شرق صادر شده است.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

آرش شعاع شرق خبرنگار گیلانی محکوم به حبس و شلاق به دادگاه تجدیدنظر می رود

کمپین حقوق بشر در ایران خواستار آزادی آرش صادقی از زندان شد

عبدالله بزرگزاده به اتهام اخلال در نظم عمومی به دادگاه احضار شد

بی خبری از کیومرث مرزبان طنزنویس دوهفته پس از بازداشت

خانواده‌هایی که اولین بازداشت فرزندان خود را تجربه می‌کنند، با شرایط بد زندان و بازی‌های وزارت اطلاعات آشنا نیستند باید چه کنند؟

وضعیت وخیم سلامتی درویش زندانی ظفرعلی مقیمی در زندان اوین

پرونده دختران ایرانشهر، تداوم بازداشت عبدالله بزرگزاده

مرخصی عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری پس از درگذشت دخترش

۲۵۸ نفر از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اسفند ماه محکوم شدند

متهم ردیف اول در پرونده قتل بنیتا٬ کودک هشت‌ماهه، اعدام شد
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...