Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   2180 زمان ثبت:   23:42:26 1395-02-03
زندانیان سیاسی چرا و چگونه اعتصاب غذا می کنند؟
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر «پیشنهاد می دم بدی من لباتو بدوزم چون تجربه اش رو دارم. چنان لباتو می دوزم که نه دردشو حس کنی و نه خون بیاد ازش.» این جمله را هم‎بندی یک زندانی سیاسی که به فکر اعتصاب غذا افتاده، خطاب به هم اتاقی دیگرش می­گوید. در آن اتاق 9 نفره، آن ها برای توسل به اعتصاب غذا، عقاید و نظرات متفاوتی دارند.

«ر.م» که از ساکنان همان اتاق است، می گوید برای تحقق خواسته اش هرگز به فکر توسل به اعتصاب غذا نمی افتد: « این روش مبارزه به دلیل تکرار و فراوانی آن از یک سو و بی توجهی مطلق مسوولان زندان از سوی دیگر، توجه چندانی از سوی افکار عمومی به خودش جلب نمی کند. در نهایت یا زندانی اعتصاب غذایش را می شکند و تسلیم خواسته مسوولان زندان می شود یا این که آن قدر ادامه می دهد که به مرگ یا بیماری های کشنده، خطرناک و دایمی مبتلا شود؛ بیماری هایی که کلیه و کبد و قلبت را درگیر کرده و تا دم مرگ دست از سرت برنمی دارند.»

اما اعتصاب غذا یا امتناع داوطلبانه از خوردن و آشامیدن برای دست یابی به یک خواسته فردی یا اجتماعی هنوز هم روش بسیار مرسوم و محبوبی مابین زندانیان سیاسی و عقیدتی است زیرا آن ها این روش را موثرترین راه برای رساندن صدای اعتراض خود به بیرون از زندان می دانند.

از «محسن»، زندانی سیاسی دیگری که ساکن زندان «رجایی شهر» است، می پرسیم اعتصاب غذا معمولا به نتیجه مطلوبی ختم می شود؟
با تاکید می گوید اساسا برای مسوولان زندان هیچ اهمیتی ندارد درد تو به عنوان یک زندانی سیاسی چیست: «دست به اعتصاب غذا زدن واقعا از خودگذشتگی زیادی می خواهد. یک زندانی عملا در زندان به جز جانش، هیچ چیز گران بهایی ندارد و این بسیار دشوار است که جانت را بگیری کف دستت و خطاب به کسی که ظلم می کند، پیام بدهی که با جانم تو را به زانو در می آورم.»

مسوولان زندان اعتصاب غذا را یک حرکت غیرقانونی قلمداد می کنند: «اعتصاب غذا در زندان یک قانون شکنی آشکار محسوب می شود که مستوجب مجازات است؛ یعنی اگر شما تایید کنید در اعتصاب غذا هستید، به یک یا چند مجازات پیش بینی شده در آیین نامه سازمان زندان ها محکوم خواهید شد که 20 روز حبس انفرادی، محرومیت از ملاقات با خانواده و محرومیت از عفو و بخشودگی می تواند بخشی از این مجازات ها باشد.»
«سجاد» اما از آن دسته از زندانیانی است که معتقد است گاهی راهی به جز اعتصاب غذا برای زندانی وجود ندارد: «مگر "هدی صابر" و "اکبر محمدی" نبودند. کسی که اعتصاب می کند، همه راه های مسالمت آمیز را امتحان کرده و راه به جایی نبرده است. شما نمی توانید رنج بلاتکلیفی های بلند مدت را پشت این چهاردیواری حس کنید. یک زندانی وقتی دست به اعتصاب غذا می زند که خواسته ای به حق در مورد یکی از حقوق اولیه و اساسی خود داشته یا نسبت به ضایع شدن حقش معترض باشد و برای پی گیری این حقوق همه جور مسیری را رفته و به نتیجه نرسیده باشد. آن وقت است که راهی به جز گذشتن از جان خود در این چهار دیواری نمی یابد. در واقع، آن قدر جانش را به لبش رسانده اند که حاضر است به نوعی خودکشی اعتراضی دست بزند و خودش را در مسیر مرگ قرار بدهد تا از آن شرایط سخت فعلی رها شود. یکی از این خواسته ها، پایان بلاتکلیفی های بلند مدت و همین طور، پایان فشارها است.»
«زهرا» از زندانیانی است که به علت تخلف در حوزه سایبری، در زندان به سر می برد. او ارزشمندترین شکل اعتصاب غذا را اعتصاب غذای آن زندانی می داند که نه برای تحقق یک خواسته شخصی بلکه برای بهبود وضعیت زندانی دیگری دست به این اقدام می زند: «اعتصاب کنندگانی را داشته ایم که محکم پای اعتقادات خودشان ایستادند و تا تحقق خواسته شان به هیچ قیمتی کوتاه نیامدند. اما در مقابل، کسانی هم بوده اند که این شکل اعتراض را لوث کرده اند. همین جا یک زندانی زن داریم که ماجرای اعتصاب غذاهای مکرر و هفتگی اش مایه تفریح هم‎بندیان شده است. مابین زندانیان آقا هم افراد زیادی هستند که دم به دقیقه خبر اعتصابشان به گوش ما می رسد و یکی دو روز بعد هم می شنویم که با وعده دروغین زندان بان ها، اعتصابشان را شکسته اند. البته هدف زندان بان، شکستن اعتصاب غذای زندانی است، آن هم به هر روش و حقه ای که ممکن باشد. آن ها به زعم خودشان، می خواهند از شیوع بی قانونی در زندان جلوگیری کرده باشند و هم زندانی سیاسی را بی اعتبار کنند. البته عده محدودی هم هستند که در خفا غذا می خورند و اعتصابات را بی اعتبار می کنند.»
«شایان» از جوانانی است که اعتصاب غذای هدی صابر در بند 350 «اوین» را که در نهایت منجر به مرگ او شد، به چشم خودش دیده است:«اعتصاب مرحوم صابر، یک اعتراض واقعی بود. به سه روز نکشید که قوای جسمانی او تحلیل رفت اما به هیچ وجه حاضر به مصالحه نبود. ما می دانستیم وضعیت خطرناکی دارد، برای همین هم به چند روز نکشید که آن مصیبت پیش آمد و عدم رسیدگی پزشکی که یکی از مصیبت های زندان در دوران اعتصاب غذا است، دامن آن مرد بزرگ را گرفت.»
او به شکل متفاوت دیگری از اعتصاب غذا اشاره می کند؛ شیوه ای که نشان از هم بستگی و هم دلی زندانیان یک بند دارد: «همه زندانیان بند با هم متحد و هم صدا می شوند و غذای زندان را تحویل نمی گیرند و ظرف های غذا را برمی گردانند. حتی افراد مریض بند هم از پذیرفتن غذا امتناع می کنند و به این شکل، اعتراض خود را نسبت به تضییع حقوق یکی از زندانی ها و یا مجموعه بندشان بیان می کنند. در این وضعیت، تحویل نگرفتن غذا از دست توزیع کننده به معنی اعلام اعتصاب غذا است چرا که در شرایط عادی، همه زندانی ها سه وعده غذای روزانه را تحویل می گیرند حتی اگر این غذا غیرقابل خوردن بوده و با طبع زندانی نسازد.»
شایان انواع اعتصاب غذا در زندان را تشریح می کند: «وقتی یک زندانی اعتصاب غذای تر می کند، یک بطری آب و قند و یک بطری آب و نمک را برای تنظیم فشار خونش درست می کند و هر روز محتویات این دو بطری را سر می کشد. چون اگر قند و نمک به بدن نرسند، بدن قادر به تنظیم فشار خون نخواهد بود، سریع تحلیل می رود و فرد اعتصاب کننده دچار سرگیجه، بی هوشی و افت فشار شدید می شود. اما نوع دوم اعتصاب غذا را اعتصاب غذای خشک می نامند که زندانی از خوردن هرگونه مواد خوراکی و حتی مایعات خودداری می کند. این نوع اعتصاب غذا خطرناک ترین و کم مدت ترین اعتصاب است چون ظرف سه تا 10 روز بدن با فقدان غذا و آب، به سرعت به مرگ از درون دست می زند و در واقع، بدن با خودش تغذیه می کند تا منجر به سکته یا مرگ شود. البته معمولا کم تر زندانی این نوع اعتصاب را انتخاب می کند.»
او به آماری اشاره می کند که سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در مجله اختصاصی این سازمان در مورد اعتصاب کنندگان منتشر کرده است: «خودشان می گویند 99 درصد اعتصاب ها بی نتیجه اند و زندانی به هدف و خواسته اش دست پیدا نمی کند. آن ها نمی گویند اگر حقوق اولیه یک زندانی، یعنی همان حقوقی که قانون خودشان تصریح کرده را به او بدهند، اصلا چه نیازی به اعتصاب کردن است.»
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

زندانیان سیاسی چرا و چگونه اعتصاب غذا می کنند؟

معصومه ضياء از بند زنان زندان اوين آزاد شد

یاد بندیان از حصریان، دل‌نوشته‌ نرگس محمدی

هشت ماه پس از بازداشت؛ پوریا ابراهیمی همچنان در زندان اوین است

به یاد رامین پوراندرجانی ؛ پزشکی که زندانیان کهریزک را معاینه می‌ کرد ١٩ آبان چهارمین سالگرد رامین گرامی باد

آغاز دوباره زندگی برای زندانی محکوم به قصاص در شهرستان ترکمن

سلول فاقد دستشویی، نوشته ای از: آتنا فرقداني

دو الف ؛ ردّ تازیانه‌ روی رگهای شعرم/من تنهای تنها بودم و زخم‌های زیادی داشتم

دلنوشته نوه عزت الله عاطفی شهروند بهایی به مناسبت سالگرد شهادت پدر بزرگش / لیست اسامی شهیدان بهائی از سال ۱۳۵۷

بازداشت 6 تن از فعالان اهل سنت اهوازی
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...