Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: hriran تعداد بازدید:   2654 زمان ثبت:   02:06:53 1395-01-22
بیش از 50 زندانی سیاسی- عقیدتی کرد در انتظار اجرای حکم اعدام در زندانها بسر می برند
به گزارش بازداشت به نقل از hriran در حال حاضر بیش از ٥٠ زندانی سیاسی و عقیدتی کُرد در زندان‌های ایران بسر می برند که حکم اعدام دارند و در انتظار اجرای این حکم ضد بشری از سوی بیدادگاههای رژیم آخوندی بسر می برند.
عضویت و هواداری این افراد در سازمان‌های سیاسی از جمله جرایمی است که از سویی دستگاه ناعادلانه قضایی محرز و احکام آنان از سوی «دیوان عالی کشور» به امضاء رسیده است.
این در حالی است که خانواده‌ محکومین به اعدام تأیید کرده اند و همزمان گفته‌اند که فرزند و برادرشان از سوی مأموران امنیتی رژیم مورد اذیت و آزار و شکنجه واقع شده‌اند و روند دادرسی با پرونده‌سازی همراه می‌باشد.
اسامی برخی از این کنشگران که ندرتا در رسانه‌ها بدان‌ها اشاره گردیده و درباره مطالباتشان کم نوشته‌شده درپی می‌آید:
١ـ هوشنگ رضایی اهل نهاوند، از خردادماه ٨٩ در حبس بسر می‌برد. دستگاه قضایی رژیم ایران وی را به محاربه از طریق عضویت در احزاب کُرد متهم کرده و او اکنون در زندان گوهردشت کرج بسر می‌برد.
٢ـ رضا ملازداه اهل سلماس، دی‌ماه ٩٠ بازداشت و بعدها بدون داشتن وکیل به اعدام محکوم شد. این فعال سیاسی در زندان مرکزی ارومیه می‌باشد.
٣ـ ابراهیم عیسی‌پور اهل سردشت، وی از تیرماه ٩٠ در زندان بسر می‌برد و هم‌اکنون در زندان ارومیه در انتظار اجرای حکم اعدام است.
٤ـ عبدالله سروریان اهل سنندج، وی در دادگاه نظامی به جاسوسی به نفع احزاب کُرد اپوزسیون متهم و اکنون در زندان ارومیه بسر می‌برد.
٥ـ بختیار معماری اهل مریوان، از سال ٨٩ در زندان است و بیش از ٣ ماه را در سلول‌های انفرادی ستاد خبری اداره‌ اطلاعات رژیم در مریوان سپری و در حال حاضر در زندان مرکزی سنندج می‌باشد.
٦ـ انور رستمی سال ٨٧ بازداشت گردیده و دستگاه قضایی رژیم ایران او را به اعدام محکوم کرد. وی در زندان شهر ماکو محبوس است.
همچنین هویت بیش از ٣٠ فعال عقیدتی کُرد انتشار یافته که حکم اعدام آنان در دستگاه قضایی رژیم ایران نهایی شده است.
در حال حاضر ٣٠٠ فعال عقیدتی اهل سنت ایران نیز در زندان ها بسر می‌برند و حکم قطعی اعدام دارند که اکثر از کُردها، بلوچ‌ها و ترکمن‌ها تشکیل شده‌اند.

اسامی برخی از زندانیان عقیدتی کُرد عبارتند از:
١ـ کاوه ویسی ٢ـ طالب ملکی ٣ـ وریا قادری‌فرد ٤ـ کیوان مومنی‌فرد ٥ـ تیمور نادری‌زاده ٦ـ عالم برماشی 7ـ فرزاد هنرجو.
داده‌های فوق از سوی احسان فتاحی، فعال حقوق‌بشر کُردستان که بر اثر فشار و تهدید نهادهای امنیتی رژیم ایران بالاجبار از کشور خارج شد، تهیه گردیده و در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار داده شده است.
پیشتر نیز گروه «اتحاد برای ایران» و «مرکز اسناد حقوق‌بشر ایران» آمارهای مشابهی از زندانیان کُرد را منتشر کرده بودند که در مقایسه با دیگر زندانیان اقلیت‌های اتنیکی، درصد بالایی را به خود اختصاص داده‌اند.
بنا بر گزارشات تکمیلی، آخرین لیست زندانیان کُرد محکوم به اعدام حداقل ٥٣ تن می‌باشند كه بعضی از آنها اعدام و بعضی ديگر در انتظار اعدام هستند که با اتهام‌های سیاسی و مذهبی در زندان‌های رژیم ایران در انتظار اجرای حکم قرار دارند.
اکثر خانواده‌های این زندانیان، از شکنجه‌های شدید فرزندانشان و حتی برخی از اعضای خانواده این زندانیان، در اداره‌های وزارت اطلاعات رژیم، خبر داده‌اند و مدارک و شواهد ارائه شده به دادگاه‌ها، همگی از طریق پرونده‌سازی ماموران وزارت اطلاعات صورت گرفته است.
اسامی و مشخصات کامل زندانیان محکوم به اعدام عبارتند از:
زانیار مرادی
این زندانی پس ازتحمل شکنجه های جسمی و روانی به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شد و بعد از نزدیک به یک ماه و نیم بدون برخورداری از حق ملاقات و تماس با خانواده در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام قتل پسرامام جمعه مریوان و عضویت در حزب کوموله محاکمه و به اعدام محکوم شد.
لقمان مرادی
این زندانی به همراه زانیار مرادی (هم پرونده وی) بمدت نزدیک به 9 ماه در اداره اطلاعات شهر سنندج مورد بازجویی و انواع شکنجه های فیزیکی و روحی قرار گرفته بودند.
به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی، نیروهای وزارت اطلاعات او را تحت فشار قرار دادند که در اعترفات تلویزیونی مسئولیت قتل پسر امام جمعه شهر مریوان را بر عهده بگیرد.
سرانجام لقمان و زانیار مرادی، در برنامه «ایران امروز» در پرس تی وی، به انجام این قتل، اعتراف کردند که به گفته منابع نزدیک به خانواده این دو زندانی، این اعترافات تحت فشارجسمی و روحی انجام شده است.
هوشنگ رضایی
این زندانی پس ازتحمل شکنجه های جسمی و روانی فراوان در اردیبهشت ١٣٩١، بعد ازنزدیک به یک سال و نیم حبس در بندهای ٢٠٩ و ٣٥٠ زندان اوین، اوایل اردیبهشت به زندان گوهردشت کرج منتقل شد.
رضا ملازاده
این زندانی سیاسی در حال حاضر در زندان ارومیه به سر می برد.
بهروز آلخانی
این زندانی محکوم به اعدام هم اکنون در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد و پرونده وی نیز بعد از اعتراض وکیل تسخیری برای تجدید نظر خواهی به دیوان عالی کشور استان آذربایجان غربی ارسال شده است.
سیروان نژادی
او بدون اجازه دفاع در جلسه دادگاه و بدون داشتن وکیل تعیینی، به اعدام محکوم شد. این حکم نهایتا در شعبه ٣١ دیوان عالی کشور، تائید و به وکیل این زندانی سیاسی ابلاغ شد.
ابراهیم عیسی پور
این زندانی در یک پرونده مشترک با سیروان نژاوی در تاریخ ٢٣ فرودین ١٣٩١، از سوی دادگاه انقلاب رژیم در شهر مهاباد به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد به اعدام محکوم شد.
علی و حبیب افشاری
علی و حبیب افشاری، دو برادر زندانی محکوم به اعدام ، هم اکنون در زندان مرکزی ارومیه بسر می برند.
سید جمال محمدی
سید جمال محمدی سلماس به همراه سید سامی حسینی بازداشت شد.
این دو زندانی طی دو جلسه یکی در مورخه ٢٠ مهر ١٣٨٧، در بازپرسی شعبه اول و دیگری در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی خوی مورخه ١٤ آذر همان سال، به اعدام محکوم شدند.
سید سامی حسینی
او در حال حاضر در زندان ارومیه به سر می برد.
عبدالله سروریان
عبدالله سروریان از فعالان سیاسی کرد است که توسط اطلاعات سپاه بازداشت و به اتهام محاربه از طریق همکاری با احزاب کرد به اعدام محکوم شد.
او در دادگاه نظامی سنندج به اتهام جاسوسی و همکاری با یکی از احزاب کرد، به اعدام محکوم شده است.
حبیب الله لطیفی
او پس از نزدیک به ٤ ماه نگهداری در سلولهای بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج که گفته می شود با شکنجه های شدید از جمله ضرب و شتم که منجر به خونریزی کلیه و شکستن سر وی شده، به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.
حکم اعدام وی، طبق اعلام قبلی به وکیل ایشان قرار بود روز ٥ دی ماه ١٣٨٩، در زندان مرکزی سنندج اجرا شود اما بنا به درخواست عفو والدین این زندانی، بطور موقت متوقف شده است.
بختیار معماری
دادگاه انقلاب شهر مریوان به اتهام محاربه از طریق عضویت در احزاب کُردی، برای وی حکم اعدام صادر کرده است.
مصطفی سلیمی
حکم اجرای اعدام این زندانی سیاسی در تاریخ ١٨ فروردین ١٣٩٣، به مسئولان قضایی رژیم در کردستان ابلاغ شد.
مصطفی سلیمی هم اکنون در زندان شهر سقز بسر میبرد و به دلیل قطعیت حکم و ناکام ماندن تلاشها برای لغو این حکم در طول سالهای گذشته هر لحظه احتمال اجرای حکم اعدام وی وجود دارد.
سامان نسیم
سامان نسیم در تابستان ١٣٩٠ بازداشت و به اتهام محاربه از طریق همکاری با احزاب کرد به اعدام محکوم شد و در حال حاضر در زندان مهاباد به سر میبرد.
انور رستمی
انور رستمی در اردیبهشت ١٣٨٧ بازداشت و به اتهام محاربه از طریق همکاری با احزاب کرد به اعدام محکوم شد و در حال حاضر در زندان ماکو به سر میبرد.
صابر مخلد موانه
صابر مخلد موانه اهل ارومیه که در ٢٠ تیرماه سال ١٣٩١ دستگیر و بعد از سپری کردن سه ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه به اتهام همکاری با احزاب کردی، به اعدام محکوم شد.
محمد عبدالهی
منابع مطلع نزدیک به این زندانی سیاسی ٣٥ ساله گفته اند که در جریان بازجویی نیروهای امنیتی اداره اطلاعات، وی به شدت مورد شکنجه فیزیکی قرار گرفته بود. شدت شکنجه های جسمی این زندانی در حدی بود که وی از ناحیه دست و پا دچار شکستگی استخوان شده و بدلیل عدم رسیدگی پزشکی و نگهداری در سلول انفرادی، استخوان پای وی کج جوش خورده است.
این زندانی همچنین در اثر شکنجه های مداوم، چند دندانش شکسته شده که این امر در طول سه سال گذشته موجب ایجاد ناراحتی گوارشی نیز برای وی شده است.
گفتنی است وی برادر «محمدامین عبدالهی» دیگر زندانی سیاسی است که پس از ١١ بار احضار به دادگاه، بر اساس گفته ماموران اجرای احکام زندان، به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف حکومت به اعدام محکوم شده است. صدور این حکم در حالی صورت گرفته که در جریان دادگاهها، وی از حق اختیار وکیل برای خود محروم بوده است. وی در جریان بازجویی ها هیچگونه اعترافی علیه خود نداشته است و به همین دلیل ١١ بار برای وی دادگاه تشکیل شد؛ اما با این حال این حکم به صورت شفاهی در زندان به وی ابلاغ شده است.
زندانیان عقیدتی اهل سنت کرد:
بنابه گفته فعالان حقوق بشر در کردستان و برخی از زندانیان عقیدتی اهل سنت کرد هم کنون بیش از ٢٠٠ زندانی اهل سنت در زندانهای سراسر ایران از جمله کرج، تهران، سنندج، کرمانشاه، سقز، مهاباد و مریوان نگهداری میشوند که تعدادی از آنها بیش از سه سال است در بلاتکلیفی به سر میبرند.
چهل تن از افرادی که مقامات قضایی رژیم آنها را عضو گروههای سنی مذهبی سلفی می دانند که از این تعداد بنا به درخواست خود زندانیان، تنها نام و مشخصات تنها ٣٣ تن در اینجا آمده است.
گفتنی است که این لیست و توضیحات آن بطور کامل توسط یکی از خود این زندانیان تهیه و تایید شده که بدون تغییری، در ادامه می آید :

حامد احمدی-جمشید دهقانی-جهانگیر دهقانی-کمال ملایی-کاوه ویسی-عبدالرحمن سنگانی-سید جمال موسوی-بهروز شانظری-طالب ملکی-شهرام احمدی-کاوه شریفی-آرش شریفی-وریا قادری فرد-کیوان مومنی فرد-تیمور نادری زاده-برزان نصرالله زاده-عالم برماشتی-پوریا محمدی-احمد نصیری-ادریس نعمتی-فرزاد هنرجو-فرزاد شانظری-سید شاهو ابراهیمی-محمد یاور رحیمی-بهمن رحیمی-مختار رحیمی-صدیق محمدی-عبدالهادی حسینی-فرشید ناصری-محمد غریبی.
همچنین محمد کیوان کریمی فرزند رحیم، متولد ١٣٦٢، متاهل و دارای یک فرزند و امجد صالحی فرزند فایق متولد ١٣٦٦ متاهل و امید پیوند فرزند محمود و متولد ١٣٦٢ سه زندانی دیگر اهل سنت کرد هستند که اوایل امسال حکم اعدامشان در زندان گوهردشت کرج به آنها ابلاغ شد.
یادآوری می شود دراسفند ماه ۱۳۹۴شمسی اولین سالگرد اعدام شش فعال مذهبی کُرد اهل سنت در زندان گوهردشت کرج بود. حامد احمدی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، کمال ملایی، هادی حسینی و صدیق محمدی شش جوان اهل سنتی بودند که بدون رعایت تشریفات قانونی به دار‌آویخته شدند. همانطور که دادرسی و محاکمۀ آنها نیز پنهانی و با نقض فاحش تشریفات قانونی دادرسی عادلانه و نقض حقوق متهم انجام شد.
در این پرونده، شش متهم دیگر بنام‌های بهرام احمدی، اصغر رحیمی، بهنام رحیمی، هوشیار محمدی، و کیوان زند کریمی و محمد ظاهر بهمنی نیز به اعدام محکوم شده بودند که حکم اعدام آنها در دی ماه ۱۳۹۱ در زندان گوهردشت اجرا شده بود.
بر اساس این تحقیق هم اکنون، در ایران بیش از ٣٠٠ زندانی سیاسی و نزدیک به ٢٠٠ زندانی عقیدتی اهل سنت کرد در زندانهای ایران وجود دارد.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

بیش از 50 زندانی سیاسی- عقیدتی کرد در انتظار اجرای حکم اعدام در زندانها بسر می برند

بیانیه كنفدراسيون ‏اتحاديه هاى ‏كارگرى نروژ ( ال او ) در حمایت از جعفر عظیم زاده و خواستهایش

پایان اعتصاب غذا و داروی عیسی سحرخیز

بازداشت جمعی از مسیحیان در فیروزکوه، نگرانی از پرونده‎سازی علیه آنان !

حمایت اتحادیه کارگران خدماتی ‏بریتیش ‏کلمبیا در ‏کانادا از زندانی سیاسی جعفرعظیم زاده

بازداشت ‏مظفر ‏صالحی نیا عضو هیئت مدیره اتحادیه ‏آزاد کارگران ایران در ‏سنندج

انتقال مهدي خزعلي به بخش سي سي يو بيمارستان طالقاني به دليل سكته قلبي

گزارش ماهانه؛ نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر ایران در خرداد ۹۵

در چهارمين روز اعتصاب غذاي خشك، وضعيت دكتر "مهدي خزعلي" بحراني اعلام شد

نوکیشان مسیحی زندانی دست به اعتصاب غذا خواهند زد
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...