Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   3222 زمان ثبت:   01:48:12 1394-11-27
در بازداشتگاه‌های امنیتی و انتظامی چه می‌گذرد؟
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر زمانی که فردی دستگیر می شود، معمولا بلافاصله به زندان منتقل نمی‌شود، بلکه مدتی را در بازداشتگاه‌ها میگذراند. این بازداشتگاه‌ها مکان‌هایی غیر از زندان هستند که برای نگهداری موقت دستگیر شدگان تدارک دیده‌اند. اقامت یک فرد در بازداشتگاه ممکن است به دلیل انجام تحقیقات مقدماتی بوده، یا به دلیل انتظار برای تعیین تکلیف قضایی باشد. به عنوان مثال اگر فردی در یک نزاع خیابانی توسط ماموران نیروی انتظامی دستگیر شود، ابتدا به بازداشتگاه مستقر در کلانتری منتقل می‌شود تا در طول 24 ساعت به مقام قضایی معرفی شده و تعیین تکلیف شود.

اگر فردی توسط ماموران امنیتی دستگیر شود معمولا به بازداشتگاه امنیتی منتقل خواهد شد. همچنین ممکن است مقام قضایی برای انجام تحقیقات مقدماتی، متهم را تحت اختیار نیروهای امنیتی یا انتظامی قرار دهد. در این صورت نیز متهم مدتی در بازداشتگاه امنیتی یا بازداشتگاه انتظامی تحت نظارت و بازجویی قرار خواهد گرفت. در مورد متهمین امنیتی معمولا این متهمین در طی تحقیقات مقدماتی در بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات یا بازداشتگاه‌های سازمان اطلاعات سپاه نگهداری می‌شوند. بنابراین در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان محل نگهداری متهمین یا محکومین را به سه دسته کلی تقسیم کرد:

1: زندان‌ها که بر اساس تعریف آیین نامه اجرایی سازمان زندانها محلی هستند که در آن محکومین قطعی با معرفی مقامات ذیصلاح قضائی و قانون برای مدت معین یا بطور دائم بمنظور اصلاح و تربیت و تحمل کیفر نگهداری می‌شوند.

2- بازداشتگاه‌ها که محل نگهداری موقت متهمین تا تعیین تکلیف نهایی و صدور حکم هستند.

3- تحت نظرگاه که بر اساس تعریف آیین نامه اجرایی نحوه ایجاد، اداره و نظارت بر بازداشتگاه‌های انتظامی مکان‌هایی هستند که متهمان حسب مورد به دستور مقام قضایی یا در جرایم مشهود به موجب قانون بر اساس گزارش کتبی ضابطان و مقامات ذیصلاح قانونی تا تسلیم به مقام قضایی و حداکثر تا مدت 24 ساعت در آن محل نگهداری می‌شوند. مقررات مربوط به این بازداشتگاه‌ها در قوانین و آیین نامه‌های متفاوتی ذکر شده‌اند. مهمترین آنها عبارتند از آیین نامه اجرایی سازمان زندانها مصوب 1380 با اصلاحات بعدی، آیین نامه اجرایی نحوه اداره بازداشتگاه های امنیتی مصوب 1385 و آیین نامه اجرایی نحوه ایجاد، اداره و نظارت بر بازداشتگاه‌های انتظامی.

موضوعی که در این نوشته به آن خواهیم پرداخت وضعیت بازداشتگاه‌های امنیتی و انتظامی و مقررات حاکم بر آنها است. همانطور که پیشتر گفته شد یک فرد دستگیر شده ممکن است برای انجام تحقیقات مقدماتی به بازداشتگاه انتظامی یا امنیتی منتقل شود. بازداشتگاه‌های انتظامی که در راستای اجرای وظایف ضابطین نیروی انتظامی تشکیل شده است معمولا در مراجع انتظامی همچون آگاهی‌ها قرار دارند. بازداشتگاه‌های امنیتی نیز که در راستای وظایف مراجع امنیتی و رسیدگی به جرایم امنیتی تشکیل شده است بر اساس آیین‌نامه اجرایی نحوه اداره بازداشتگاه‌های امنیتی در وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، اطلاعات نیروی انتظامی و سازمان‌های حفاظت و اطلاعات نیروهای مسلح مستقر هستند. بنابراین هر گونه بازداشتگاه امنیتی خارج از موارد فوق جنبه غیر قانونی ندارد. بر طبق ماده 1 آیین نامه نحوه اداره بازداشتگاه‌های امنیتی: «بازداشتگاه امنیتی محل نگهداری متهمانی است كه به لحاظ حساسیت های امنیتی و نظامی و با قرار كتبی مقام های صلاحیت دار قضایی تا اتخاد تصمیم نهایی به آنجا معرفی می شوند و تحت نظر سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور كه در این آئین نامه به اختصار « سازمان» نامیده می شود اداره خواهدشد.تبصره ) بازداشتگاه های امنیتی صرفاً مربوط به متهمین جرائم امنیتی بوده و واحدهای قضایی از اعزام سایر متهمین و محكومین به این بازداشتگاه ها خودداری خواهند نمود.»

بازداشتگاه‌های انتظامی نیز محل نگهداری موقت متهمان غیر امنیتی است. به عوان مثال اگر فردی به جرم سرقت یا قتل یا کلاهبرداری دستگیر شود، مرجع قضایی می تواند متهم را برای بازجویی به بازداشتگاه‌های انتظامی ارسال کند در مقابل اگر فردی به اتهام جرایم سیاسی یا امنیتی دستگیر شود، مرجع قضایی میتواند برای تحقیقات، متهم امنیتی را حسب مورد به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی ارسال کند. این بازداشتگاه‌ها صرفا محل نگهداری متهمان امنیتی است و مرجع قضایی دیگر متهمین را نمی تواند به این بازداشتگاه‌ها منتقل کند.

اگرچه در ایران زندان‌ها نیز از استاندارهای لازم برخوردار نبوده و حقوق زندانیان چندان مورد توجه قرار نمیگیرد، اما وضعیت در بازداشتگاه‌های انتظامی یا بازداشتگاه‌های امنیتی به مراتب بدتر است. در این بازداشتگاه‌ها امکانات رفاهی لازم وجود ندارد، معمولا امکانات بهداشتی و پزشکی نیز در این بازداشتگاه‌ها فراهم نمی‌شوند. در بسیاری از موارد متهم از دسترسی به فضای آزاد و هواخوری محروم می شود. علاوه بر اینها متهم در این بازداشتگاه‌ها از بسیاری از حقوق خود محروم میشود. به عنوان مثال امکان تماس یا ملاقات با خانواده و وکیل در این بازداشتگاه‌ها وجود ندارد. مسئولان این بازداشتگاه‌ها معمولا در مورد رساندن درخواست‌های قضایی متهمین مساعدت لازم را به عمل نمی‌آورند. به هنگامی که متهمی در بازداشتگاه‌های امنیتی یا انتظامی به سر می برد، وکیل به راحتی نمی تواند وارد این بازداشتگاه‌ها شده و با موکل خود صحبت کند به همین دلیل احتمال ناعادلانه شدن روند بازجویی بسیار بالا می رود. رفتار مسئولان این بازداشتگاهها نیز نسبت به بسیاری از متهمین خارج از حیطه قانون است. بسیاری از رفتارهای غیر قانونی همچون شکنجه، ضرب و شتم و اخذ اعتراف اجباری در این بازداشتگاهها صورت می پذیرد.مرگ افرادی همچون زهرا کاظمی و ستار بهشتی در این بازداشتگاهها رخ داده است. در این بازداشتگاهها، متهمین معمولا به صورت انفرادی نگاهداری می شوند.

این در حالی است که این بازداشتگاه‌ها بر اساس مقررات زیر نظر سازمان زندان‌ها بوده و لازم است استانداردهای پیشبینی شده برای زندانها و حقوق زندانیان نسبت به متهمین مستقر در بازداشتگاههای امنیتی یا انتظامی نیز رعایت شود. بر اساس ماده 5 آیین نامه اجرایی نحوه اداره بازداشتگاههای امنیتی: «استانداردهای نگهداری، نحوه مدیریت و ارائه خدمات در بازداشتگاه های مذكور، برابر آئین نامه اجرایی سازمان بوده و بخشنامه های صادره از سوی رئیس سازمان در موارد فوق برای بازداشتگاه های مزبور لازم الرعایه می باشد. تبصره ـ مسوولان و كاركنان بازداشتگاه ها ملزم به رعایت حقوق شهروندی متهمان برابر قانون حفظ حقوق شهروندی و سایر ضوابط مربوط هستند.»

همچنین بر طبق دستورالعمل‌های فوق قاضی رسیدگی کننده به پرونده و دادستان موظفند با سرکشی و نظارت از این این بازداشتگاه‌ها از بروز تخلفات و نقض حقوق متهمین جلوگیری کنند در حالی که تا کنون هیچ برخورد جدی ای از سوی مراجع قضایی با تخلفات صورت گرفته در این بازداشتگاهها صورت نپذیرفته است. این در حالی است که برخی از گزارش‌های مقامات قضایی در سال‌های قبل نشان از آمار بالای تخلفات در بازداشتگاه‌های امنیتی و انتظامی دارد.
تعداد همدردی=2
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد
آخرین بازدید

در بازداشتگاه‌های امنیتی و انتظامی چه می‌گذرد؟

بیهوشی علی شریعتی در چهارمین روز اعتصاب غذای خشک در زندان اوین

زرتشت احمدی؛ وضعیت نامناسب پزشکی، جلوگیری از آزادی

یازده نفر از اعضای عرفان حلقه در اصفهان بازداشت شدند

قاضی صلواتی به دلیل محکوم کردن بیش از ۱۰۰ فعال سیاسی به حبس‌های بلندمدت مرتکب نقض حقوق بشر شده است

نامه مریم اکبری منفرد: ۹ روز از اعتصاب گلرخ و آتنا میگذرد و کسی پاسخگو نیست

سلامت زندانی‌‌ها در گرو نظارت بر کار زندانبان‌ها

صدور حکم شرعی قطع ۴ انگشت برای برخی سارقان

بهنام موسيوند خودش را به زندان اوين معرفي كرد

یک بام و دو هوا برای زندانیان بهایی و قاتلان فرهنگ امیری
آخرین نظرات

وااااای فقط وااااای نمی دونم چی بگم...

00858585858585

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...