Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: کلمه تعداد بازدید:   2670 زمان ثبت:   14:34:49 1394-07-19
مجازات اعدام محکومان مواد مخدر
به گزارش بازداشت به نقل از کلمه پرداختن به موضوع این یادداشت به مناسبت معوق‌ماندن لایحه پیشنهادی حذف مجازات اعدام برای مواد مخدر و هم‌زمانی با دهم اکتبر، چنین موضوع حیاتی‌ای را مناسبتی نخواهد کرد، زیرا هر روز می‌تواند مناسبتی برای پرداختن به آن باشد. مسئله مواد مخدر ابعاد فراوانی دارد، از مسائل اقتصادی و اجتماعی و حقوقی گرفته تا مسئله پول‌های کثیف که سال گذشته خبر آن رسما وارد مطبوعات شد؛ ولی مسئله انسانی آن از همه مهم‌تر است؛ بااین‌همه با وجود اینکه همه‌ساله آمار زندانیان و محکومان به اعدام در حوزه مواد مخدر اعلام می‌شود؛ اما به تراژدی انسانی نهفته در پس آن کم‌توجهی می‌شود.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید: «قاچاقچیان مواد افیونی و مخدر در ایران سالانه سه میلیارد دلار سود به جیب می‌زنند. او می‌گوید: سوداگران جهان سالانه ۴۳۵ میلیارد دلار سود به دست می‌آورند که ۶۸ میلیارد دلار آن مربوط به قاچاق مواد افیونی است. وی افزود: «سال گذشته ۵۰۰ تن مواد مخدر در سراسر کشور کشف شد و ۲۶۳ هزار نفر از عوامل توزیع و قاچاق این مواد دستگیر شدند».

وی در ادامه گفت: براساس آمار موجود، یک‌میلیون‌و ۳۲۵ هزار نفر در کشور معتاد به مواد مخدر هستند که ۲/۶۵ صدم درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور را تشکیل می‌دهند. (کیهان، دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲- شماره ۲۰۶۵۴، ص۲ حوادث).

او همچنین گفته است در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۲، ۲۰۰ آشپزخانه تولید مخدرهای صنعتی شناسایی و منهدم شده‌اند.

او در پاسخ به سؤالی مبنی بر آخرین آمار اعتیاد زنان، گفت: براساس گزارش‌ها درصد اعتیاد زنان از ۳/۵ به ۸/۹ افزایش یافته که متأسفانه این میزان افزایش، زنگ خطر است.

وی همچنین افزود در بین قشر تحصیل‌کرده و با تحصیلات بالای دانشگاهی و صاحبان مشاغل آبرومند هم درصد اعتیاد در دوره‌های اخیر افزایش یافته است (کیهان، سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۲، شماره ۲۰۶۵۵، ص۱۱).

با محاسبه آمار مواد مخدر تولید و کشف‌شده و مقایسه آن با آمار محکومان به اعدام، می‌توان دریافت جان هر انسانی معادل چند کیلو و چه مبلغی مواد مخدر بوده است. همه این آمارهای مذکور طبعا در دو سال اخیر افزایش داشته است؛ اما تراژدی انسانی، نهفته در پس اخبار و آمار زندانیان و اعدامیان مربوط به مسئله مواد مخدر است. در آن دسته از کشورهای جهان که مجازات اعدام وجود دارد، بیشتر کسانی که با اعدام روبه‌رو هستند در ارتباط با جرائم مواد مخدر قرار دارند. در ایران ۷۶ درصد از اعدام‌ها در سال ۲۰۱۲ و ۶۲ درصد در سال ۲۰۱۳ مربوط به موضوع مواد مخدر بوده است، سال ۱۳۹۳ (مقارن با ۲۰۱۵م) مسئولان قضائی اعلام کردند ۸۰ درصد از اعدام‌ها مربوط به مواد مخدر است.

پس از انقلاب با وجود وضع قانون اعدام برای مواد مخدر، آیت‌الله شیخ محمد یزدی، رئیس کنونی مجلس خبرگان رهبری، زمانی که در رأس قوه قضائیه قرار داشت در همایشی در این زمینه، گفت: «اعدام (در زمینه مواد مخدر) ساخته حکومت‏هاست، نه شرع» و افزود: «ما باید قوانین خودمان را با قوانین بین‏المللى هماهنگ کنیم».

متن این سخنرانى در کتابى که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، به عنوان برگزارکننده سمینار چاپ شده، آمده است. راه‌حلی که برای این مسئله در سال‌های گذشته اجرا شده، زندان و اعدام است.

درباره زندان همین بس که دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید: مواد مخدر به نحوی وارد زندان می‌شود که به عقل جن هم نمی‌رسد (کیهان، سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۲- شماره ۲۰۶۵۵، ص۱۱) و درباره اعدام و زندان همین بس که هرچه شمار اعدام افزایش یافته، آمار جرائم مربوط به مواد مخدر، از تولید گرفته تا فروش و توزیع و اعتیاد، نه فقط کاهش نیافته، بلکه روندی افزایشی داشته است و بارها مسئولان قضائی و انتظامی اعلام کرده‌‌اند اعدام مجرمان مواد مخدر کارآمد نبوده است. زندان و اعدام ابزار کارآمدی نبوده، زیرا منابع اصلی این معضل که بی‌کاری، فقر اقتصادی و فقر فرهنگی است، از بین نرفته‌‌اند. این اعدام‌ها پیامدهای گسترده‌ای داشته‌اند و هزینه‌های پنهانش بسیار عظیم‌تر از هزینه‌های آشکار است و چون بررسی و محاسبه‌ای انجام نمی‌شود، به آن اعتنا هم نمی‌شود. گمان می‌رود با چند دهه تجربه‌ای که پشت سرگذاشته‌ایم، اکنون زمان آن رسیده است که در قانون مجازات اعدام برای مواد مخدر تجدیدنظرهایی صورت گیرد.

در آذرماه ۱۳۹۳ اعلام شد لایحه حذف مجازات اعدام مجرمان مواد مخدر در دست تدوین است. محسنی‌اژه‌ای، دادستان وقت کل کشور، نیز گفت: «متأسفانه تعداد بالای اعدام‌ها در کشور ما مربوط به قاچاق مواد مخدر و جرائم سنگین مربوط به این پدیده شوم است و ما اگر بتوانیم در قوانین موجود به‌گونه‌ای تجدیدنظر کنیم که به کمک دستگاه‌های اطلاعاتی عاملان عمده در این شبکه‌های قاچاق را به اشد مجازات برسانیم و درباره بقیه تجدیدنظر کنیم، مقاصد نظام درباره مواد مخدر بهتر تحقق خواهد یافت».

همچنین معاون قضائی دادگستری استان تهران گفت: «تغییر قوانین مربوط به اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در کاهش آمار اعدام تأثیرگذار است». چرا ما آموخته‌ایم به جای اینکه پیشاپیش حوادث حرکت کنیم، همواره دنباله‌رو حوادث باشیم؟ قرار است سال ۲۰۱۶ بار دیگر در میان اعضای سازمان ملل متحد، لغو مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر بررسی شود و در صورت توافق به عنوان یک اصل از سوی سازمان ملل پذیرفته و اجرا می‌شود؛ اما با وجود مطرح‌شدن لایحه حذف مجازات اعدام برای محکومان مواد مخدر، برخی افراد در ایران مخالفت کرده‌اند و دلیل آن را یا کارآمدی این مجازات یا جلوگیری از انتقال مواد مخدر به اروپا می‌دانند.

در شرایطی که خود کشورهای اروپایی بارها ایران را به سبب اعدام این افراد محکوم می‌کنند و در سازمان ملل هم چنین بحثی مطرح می‌شود، چرا ایران باید هزینه‌های انسانی و حیثیتی آن را بپردازد؟ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در سال ۹۳، احتمال طرح و تصویب لایحه‌‌ای به منظور حذف حکم اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر را مطرح کرد. همچنین براساس اظهارات نمایندگان مجلس ایران، رهبری اجازه داده‌اند مجلس این قانون را اصلاح و در آن بازنگری کند، یا لایحه‌ای از سوی قوه قضائیه ارائه شود تا پس از تصویب در مجلس، جایگزین قانون فعلی شود؛ اما چرا این وعده عملی نمی‌شود؟

برخی با لغو این قانون مخالفت کرده‌اند و اعدام را بازدارنده‌ دانسته‌اند و ادعا کرده‌‌اند «پیشنهاد حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر بر اساس یک بررسی کار‌شناسانه مبنی بر تأثیرگذاری آن در کاهش جرم صورت‌ نگرفته است؛ بلکه بیشتر بر اساس فشارهای بین‌المللی و رقم بالای اعدام‌ها در ایران است». با وجود آمارهای رسمی و صریح در نفی این ادعا، دیگر چه جایی برای طرح این ادعا می‌ماند؟ اساسا با دستور «خذالحکمه ولو من اهل الشرک» از سوی پیامبر اسلام(ص)، و سخن امام‌علی(ع) مبنی بر «انظروا الی ماقال لاتنظرو الی من قال»، این نوع استدلال برای جلوگیری از تجدیدنظر در قانون یادشده نه فقط از نظر حقوق بشری و حقوقی فاقد وجاهت است که وجاهت شرعی هم ندارد. از سوی دیگر در سال‌های اخیر بارها مسئولان مختلف قضائی و انتظامی از ناکارآمدی اعدام برای این جرائم سخن گفته‌اند. با این وصف، چرا نباید مجازات‌های دیگری را جایگزین کرد و هم‌زمان به ریشه‌های وقوع جرم پرداخت؟ هنگامی که دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اعلام می‌کند در صورت تصویب قانون جدید، ۸۰ درصد از اعدام‌های مربوط به حوزه مواد مخدر حذف می‌شوند، مخالفت با طرح و تصویب این قانون چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

لغو گام‌به‌گام: در قانون سابق مربوط به جرائم مواد مخدر احکام صادرشده تا حبس ابد در مرحله بدوی قطعی بود و از ابد به بالا (اعدام) برای تأیید به دادستان کل کشور ارجاع داده می‌شد. این رویه برخلاف قوانین مربوط به سایر جرائم بود که از طریق قابل اعتراض دانستن آرا و فرجام‌خواهی، فرصت دادرسی عادلانه بیشتری را فراهم می‌کرد؛ اما به دلیل حجم بالا و زیاده بر ظرفیت پرونده‌ها در شعبات عالی، این رسیدگی میسر نبود. در تحولی تازه، طبق قانون آیین دادرسی جدید که از ابتدای تیرماه ۱۳۹۴ اجرائی شده است،

ازاین‌پس، آرای صادرشده در شعبات بدوی با حضور یک قاضی قطعی نیست و برای ادامه رسیدگی به شعبات تجدید نظر می‌رود؛ اما آرای بالای ۱۰ سال باید با حضور سه قاضی صادر شود و برای ادامه رسیدگی به دیوان‌عالی کشور می‌رود. در صورت اجرای این قانون و عطف‌به‌ماسبق‌شدنش از تعداد زیادی از اعدام‌ها کاسته خواهد شد؛ گرچه این اختلاف نظر وجود داشت که عطف‌به‌ماسبق‌شدن قانون جدید فقط درباره پرونده‌هایی که هنوز به نظر دادستان نرسیده بودند، میسر است؛ اما آرائی که از سوی دادستان تأیید شده بودند، قابل اعاده دادرسی نیستند؛ ولی هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور با تأیید اینکه حتی آرای تأییدشده از سوی دادستان تا پیش از قانون جدید نیز قابل اعاده دادرسی است، راه را برای کاهش بیشتر تعداد اعدامی‌ها گشوده است. اجرای همین مصوبات نیز گامی به پیش است و می‌تواند مقدمه‌ای برای ارائه و تصویب لایحه حذف مجازات اعدام برای محکومان مواد مخدر باشد تا با حذف گام‌به‌گام این مجازات، قوانین بهتری را نوید دهد.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

مجازات اعدام محکومان مواد مخدر

آزادی یک دانشجو از زندان مرکزی مریوان

گزارش ماهانه نقض حقوق بهاییان شهریور ۱۳۹۴

پلیس امنیت تعدادی از رادیولوژیست ها را در مقابل ساختمان وزارت بهداشت بازداشت کرده است

علی قدیری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در تبریز، به حبس محکوم شد

١٨ سال حبس و ٢ سال تبعید به شهرستان خورموج به همراه محرومیت از حق زندگی کردن در استانهای تهران و البرز، به فرهاد سلمانپور ظهیر ابلاغ گردید

بازداشت 2 زن خبرنگار و فعال محیط زیست در اعتراضات مردم خرمشهر (محمره) عليه انتقال آب كارون

بازداشت میترا بدری نژاد شهروند بهایی در اهواز

نزار زکا از بیمارستان به زندان بازگردانده شد

محمد مهدوی‌فر سراینده شعر الفبا مجددا به دو سال حبس محکوم شد
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...