Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   2326 زمان ثبت:   17:57:34 1394-11-20
روزهای متفاوت دهه فجر در زندان
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر به رسم معمول، نزدیک دهه فجر و یا اعیاد مذهبی که می شود، زندانیانی که درخواست عفو داده اند ساک هایشان را می بندند، وسایلی که تا دیروز به جان شان بسته بود را به هم سلولی هایشان می بخشند و منتظر اعلام اسم شان در لیست عفوشدگان می مانند.

انتظار در زندان، ریتم عادی زندگی است. انتظار کشیدن برای عفو بیست و دوم بهمن ماه یا عیدهای مذهبی را در زندان، «حبس بلندگو» می خوانند.

حبس بلند گو اصطلاحی است که در مورد زندانیانی به کار می رود که دائم گوششان به بلندگوی زندان است تا اسم شان را برای آزادی فرابخوانند. آنها دائما منتظرند و خود را به لحاظ روحی و روانی برای آزادی احتمالی آماده کرده اند.

لحظات سخت هم زمانی است که وقتی یک زندانی که درگیر «حبس بلندگو» است، نامش را در لیست عفوخوردگان نشنود و ناچار باشد برای سال های بعد هم در چهاردیواری باقی بماند. معمولا آنها افسرده شده تا چند روز بعد در یک گوشه گز می کنند.

«حسین» این تجربه را پشت سرگذاشته: « افسردگی شدید و به هم ریختگی روانی به سراغت می آید، دلت می خواهد فریاد بکشی، احساس می کنی حتی برای یک دقیقه بعد هم تحمل آن فضا را نداری و دیوارها به تو فشار می آروند. اما ذهن آدمی با امید زنده است، باز منتظر می مانی و غرق خیالات و اوهامت می شوی تا زمان عفو جدید برسد.»

«علی» از زندانیان زندان یزد است. او هم از انتظار کشیدن زندانی ها برای اعلام خبر عفو در ایام بهمن می گوید: « شب قبلش جمع می شویم توی حسینیه زندان. اخبار شبکه یک را با دقت دنبال می کنیم؛ معمولا اولین خبری که مجری می خواند، خبر عفو زندانیان توسط رهبر است. آنقدر زندانی ها این ساعت و پای این بخش خبر نشسته اند که دقیقا می دانند اگر خبر عفوی در کار باشد کدام دقیقه برنامه خبری خوانده می شود. وقتی مصادیق عفوها را می شنویم، به همدیگر اطلاع می دهیم و اگر با جرایم هر کدام از ما بخواند، این عید و عفو همزمان را به فردی که شرایطش را دارد تبریک می گوئیم.»

«رضا» هم زندانی بند جرایم غیر عمد است. او با اشاره به اینکه در ایام بهمن ماه ، عید نوروز، عید قربان و عید غدیر، در بند بند جرایم غیر عمدی شور و شوق خاصی دیده می شود، می گوید: «احتمال عفو و بخشودگی در بند جرایم غیر عمدی بیشتر از سایر بندهاست. به همین دلیل هم زندانی های این بند در این ایام امیدوارترند.»

رضا می گوید: « سابقا که در بند اعدامی ها بودم هیچ کس امید عفو نداشت، مگراینکه امید داشته باشد که شاکی خصوصی یا خانواده مقتولان او را ببخشند که در این صورت متهم از وضعیت انتظار برای اعدام به آزادی یک شبه دست پیدا می کند و چنین شکلی از آزادی بسیار شیرین و دلپذیر است.»

به گفته رضا:«در بند قاچاقچیان عمده مواد مخدر، جاعلان، متجاوزان به عنف، اشرار، سارقان، ایجاد کنندگان مراکز فساد و از این قبیل بندها خبری از شور و شوق هایی از این دست نیست ، آنها خودشان انتظار عفو عمومی ندارند چون این دسته از زندانیان غالبا مشمول عفو نمی شوند و بر اساس قانون عفو به آنها تعلق نمی گیرد مگر اینکه به طور موردی در مورد یک پرونده خاص و با نظر قاضی و مسئولان، زندانی مشمول عفو بشود.»

«عنایت» به جرم جاسوسی و دادن اطلاعات به بیگانگان در زندان است. او می گوید برای متهمان به جاسوسی امید عفو موردی در ایام دهه فجر وجود ندارد. «زندانیان با سابقه تری که سال هاست در زندانند، می گویند به ندرت شاهد عفو و بخشودگی یک متهم به جاسوسی بوده اند و معمولا عفوی در کار نیست، اما در اوایل دهه نود که تعداد متهمان دستگیر به اتهام «جاسوسی» بسیار زیاد شده بود، در چند دوره به آنها هم عفو داده شد و همراه با زندانیان سیاسی، امنیتی و عقیدتی دیگر آزاد شدند؛ حتی یک بار نیز تنها به متهمان «جاسوسی» عفو داده شد و عده زیادی از آنها از بند ۳۵۰ آزاد شدند.»

از او می پرسم این دسته از متهمان دقیقا به خاطر چه شکلی از جاسوسی به زندان افتاده اند؟ چرا عفو شامل حالشان نمی شود؟

«این گروه ممکن است در مراکز هسته ای، نظامی، انتظامی و یا یکی از ارکان اساسی کشور مشغول به خدمت بوده یا به اطلاعات محرمانه دسترسی داشته اند و معمولا به اتهام ارتباط با دول متخاصم و فروش اطلاعات به اسرائیل و آمریکا یا سایر کشورهای خارجی به زندان می افتند.» آنهایی که عفو می شوند، حتما باید پیش از آن چندین بار کتبا و شفاها درخواست عفو کرده باشند. تا زمانی که یک زندانی به طور کتبی درخواست عفوش را ننویسد به هیچ کس عفوی تعلق نخواهد گرفت: « عفو را به زور و بدون درخواست زندانی به هیچ کس اعمال نمی کنند و این که برخی وقت ها می شنویم که یک زندانی می گوید من هیچ وقت کوتاه نیامدم و درخواست عفو ندادم؛ بلکه خودشان آزادم کردند، تقریبا اتفاق غیرممکنی است.»

«ابراهیم» فعال حقوق مدنی و زندانی بند امنیتی است، او می گوید تا به حال چندین بار با درخواست عفوش مخالفت شده : « طبیعی است که آزادی آسان به دست نمی آید و وزارت اطلاعات نیزهمیشه مترصد لحظه هایی است که زندانیان سیاسی درگیر یک مشکل شخصی جدی شده و نیازمند بیرون رفتن از چهارچوب زندانند، در این زمان است که می آیند به سراغت و پیشنهاد عفو می دهند. ممکن است معامله ای که برایت پیش بینی و پیشنهاد شده چندان هم غیر انسانی نباشد، گاهی ممکن است فقط درخواست کنند که بعد از آزادی با رسانه های بیرون از ایران مصاحبه نکنی، معمولا هم دوری از رسانه ها، پرهیز از فعالیت در اجتماع و سراغ نگرفتن ازفعالان و زندانیان سیاسی دیگر از شروط مسئولان قوه قضاییه برای پذیرش عفو زندانیان سیاسی است.»

در این میان، پیش آمده که یک زندانی سیاسی پیشنهاد درخواست عفو را رد کرده و به طور خودخواسته و به خاطر آرمان هایش در زندان مانده است: «البته زندانیان سیاسی واقعی هم به چشم خودم دیده ام که پیشنهاد معامله و عفو رهبری را رد کرده اند و از آزادی خود با این شروط عبور کرده اند. آنها زندانی دفاع از عقاید و مرامشان هستند و هر وقت که از عقیده شان عبور کنند، احتمال آزادی شان وجود دارد.»

اما «حسین» نگاه دیگری به ماجرا دارد: « تحمل انسان ها با یکدیگر متفاوت است ، حبس کشیدن توان فوق العاده می خواهد و هر کسی توانایی حبس کشیدن و شکنجه را ندارد، بنابراین در بند ۳۵۰ اوین نیز عده زیادی از زندانیان امنیتی و عقیدتی هم منتظر عفوند و گوش به بلندگوی زندان می سپارند.»

حسین می گوید : « در جریان روند یکی از این عفو ها در بند سیاسی زندان اوین، خود خدابخشی معاون امنیتی دادستان پشت بلندگو قرار گرفت و اسامی حدود پنجاه زندانی امنیتی و عقیدتی را خواند، معمولا چنین روندی عادی نیست.».

به اعتقاد حسین، «تجربه نشان داده در ایام عید فطر بیشترین تعداد زندانیان امنیتی و عقیدتی در سال های اخیر آزاد می شوند، پس از عید فطر، عید مبعث، عید قربان و روز دوازدهم فروردین و دهه فجر از دیگر مناسبت هایی بوده اند که بیشترین رقم عفو را به خود اختصاص داده اند؛ بسیاری از کف خیابانی های حوادث ٨٨ با این عفوها آزاد شده اند.»
اما «راحله» زندانی زن ساکن زندان رجایی شهر می گوید: «برای زنان زندانی ماجرا کمی متفاوت است. آنها به ندرت در این اعیاد و مناسبت ها انتظار آزادیشان را می کشند اما ممکن است سالی یک بار در روز میلاد فاطمه زهرا ، عفو مختص زنان زندانی به آنها تعلق بگیرد.»

ماجرای تخفیف مجازات نیز همزاد عفو است و ممکن است که افراد زیادی در ایام عید و سایر مناسبت ها، بجای اینکه عفو بگیرند ، مشمول بخشش بخشی از مجازاتشان بشوند. مارال از تجربه خودش در این زمینه می گوید: «برای مرخصی آمده بودم که از دادستانی زنگ زدند و به من گفتند عفو شده ام و باقیمانده حبس ام بخشیده شده است؛ بنابراین به زندان برگشتم تا تسویه حساب کرده و و وسایل شخصی ام را بردارم. هم بندی هایم از هیجان گریه می کردند. همان روز چند تکه وسایلم را بخشیدم به هم خرجی هایم و آزاد شدم. اما پیش از آزادی ناچاری با کتابخانه ، اجرای احکام زندان ، انبار لباس ها و بانک تسویه حساب کنی. چون الزامی نیست که مهر تسویه حساب فروشگاه هم برای برگه آزادی ات وجود داشته باشد، معموا کمتر کسی با فروشگاه تسویه حساب می کند.»

این روزها بسیاری از زندانیان بندهای عادی از چند روز قبل، ساک های کوچکشان را به امید آزادی در شب بیست و یکم بهمن ماه بسته اند، آنها زیر نویس شبکه خبر را دنبال می کنند و به همه وعده های خبری شبکه یک و شبکه خبر با دقت گوش می دهند، دل توی دلشان نیست و منتظر می مانند تا ساعت ده شب که بلندگو اسامی را بخواند. گاهی پیش آمده حتی ساعت سه نیمه شب هم بلندگوهای زندان برای اعلام اسامی عفو شدگان به صدا افتاده اند. وقتی اسامی خوانده می شود سکوتی محض کل بند را فرا می گیرد، جز صدای نفس زندانی ها، صدای دیگری به گوش نمی رسد، آنها منتظر شنیدن صدای آزادی هستند.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

روزهای متفاوت دهه فجر در زندان

انتقال یک زندانی محکوم به اعدام به سلول انفرادی در زندان میناب

اعدام یک زندانی در ارومیه

روحیه نریمان و فرزاد دلارام دو شهروند بهایی در شیراز به ۱۰ سال زندان محکوم شدند

ابلاغ حکم دو سال حبس تعزیری به هدایت‌الله آقایی

شماری از بازداشت‌شدگان روز زن به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده‌اند

وضعیت دو زندانی عادی کُرد بحرانی است

احسان مازندرانی آزاد شد

صدور عجولانه احکام سنگین زندان و ممنوعیت خروج از کشور برای فعالان دانشجویی-صنفی

نرگس حسینی دومین دختر خیابان انقلاب به ۲۴ ماه حبس محکوم شد
آخرین نظرات

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...

من ۳ فروردین ۹۷ به دلیل مهریه رفتم زندان زندان مرکزی بو...

خوبه که . همه ی ضد انقلاب ها و منافقا رو میگیریم اینطوری

پس خیلی خری

خیلی الاغی

واقعا باعث بسی تاسف است